6 rzeczy, których nauczyłam się od mnicha

Czas czytania: 5 minuty

Twoje „Mogę” jest ważniejsze niż twoje IQ.

To jedna z lekcji, których Julian Mantle nauczył się od himalajskich mędrców. Prawnik, który doznał zawału serca wywołanego stresem, wyrusza w podróż życia, sprzedając cały swój dobytek, w tym drogocenne Ferrari.

Mantle nie jest prawdziwą postacią – ale Robin Sharma jest. Sharma pracował jako prawnik. Odnosił sukcesy, był zamożny i cholernie nieszczęśliwy. Próbując uwolnić się z kajdan władzy i statusu społeczeństwa, napisał książkę o fikcyjnej postaci, która wróciła z Himalajów, aby nauczyć prawdziwego Robina tego, czego dowiedział się o życiu.

„Mnich, który sprzedał swoje Ferrari” to książka, która stała się bestsellerem sprzedanym w nakładzie wielu milionów egzemplarzy. To inspirująca opowieść o wewnętrznej przemianie, spełnianiu marzeń i poznawaniu sensu życia. Oto 6 lekcji od himalajskiego mnicha o tym, co naprawdę ma znaczenie w życiu.


𓇣

1. Doskonalenie umysłu.

Kiedy Mantle dociera w Himalaje, poznaje jogina Ramana. Ten w jednej z rozmów porównuje czysty umysł do ogrodu pełnego pięknych pachnących kwiatów. To spokojna, regenerująca oaza – miejsce, do którego możesz się udać, aby w każdej chwili odzyskać energię. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby twój umysł również był takim miejscem? Niestety, dla większości z nas nasz umysł wygląda bardziej jak wysypisko śmieci – pełen bałaganu, niepotrzebnych informacji i nieuzasadnionych zmartwień. To dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy z potęgi naszego umysłu. Nie mówi się przecież głośno o tym, że to, co osiągamy w życiu i jak odbieramy otaczającą nas rzeczywistość, zależy w znacznej mierze od naszego umysłu i nastawienia. Jedynym sposobem na kontrolowanie swojego umysłu jest kontrolowanie tego, co do niego wchodzi i wychodzi.

Jeśli chcesz żyć pełnią życia, dbaj o swoje myśli jak o coś najcenniejszego. 

𓆰

2. Dążenie do celu.

Benjamin Disreli powiedział, że „Sekretem szczęścia jest stałe dążenie do jakiegoś celu”. Cel nadaje sensu naszemu życiu. Determinacja i cierpliwość w dążeniu do celu kształtują nasz charakter. Jasno określone osobiste, zawodowe i duchowego cele są podstawą rozwoju.

Kiedy uskrzydla cię jakiś wielki cel, niezwykły plan, twoje myśli przełamują wszelkie granice; twój umysł przekracza bariery, świadomość rozszerza się na wszystkie strony i okazuje się, że znajdujesz się w nowym, wspaniałym świecie

𓇗

3. Samodoskonalenie nigdy się nie kończy. 

W pewnym momencie historii pojawia się zapaśnik sumo. Zapaśnicy sumo są uosobieniem samodoskonalenia. Nazywają je „kaizen”. To starożytna, japońska koncepcja, która oznacza „niekończącą się poprawę”. Chodzi o to, aby nigdy nie przestawać się uczyć, aby zawsze stawać się lepszym – nawet małymi krokami – a rozwój jest tylko wieczną częścią życia. Mnich zadaje ważne i kontrowersyjne pytania Julianowi, aby dosadnie wytłumaczyć istotę samodoskonalenia: Jak ktoś mógłby dobrze kierować korporacją, skoro nie potrafi kierować samym sobą? Jak mógłby zadbać o swoją rodzinę, skoro nie nauczył się dbać o samego siebie? Jak miałby czynić dobro, jeśli nawet nie czuje się dobrze? Praca nad sobą, nawet 10 minut dziennie da w przyszłości wielkie efekty.

Jeśli myślisz, że jesteś zbyt zajęty, aby poświęcać czas na pracę nad sobą, popełniasz błąd. 

Jedna poranna rutyna w dziesięciu krokach może obejmować cały rozwój osobisty. Mędrcy od setek lat mają własne praktyki:

  1. Rytuał samotności. Każdego ranka po przebudzeniu poświęć kilka minut na ciszę.
  2. Rytuał fizyczności. Rusz się, wstań, zrób trochę ćwiczeń.
  3. Rytuał żywego pożywienia. Żywe jedzenie to takie, które nie jest martwe i powstało dzięki naturalnym interakcją słońca, powietrza, gleby i wody. Mędrcy stosują dietę wegetariańską. Tylko świeże jedzenie.
  4. Rytuał obfitej wiedzy. Pobudzaj swój umysł każdego dnia, czytając, ucząc się lub rozwiązując łamigłówki umysłowe, takie jak krzyżówka.
  5. Rytuał osobistej refleksji. Czy zrobiłeś dzisiaj wszystko, co w Twojej mocy? Co mogłeś zrobić lepiej? Kiedy czułeś się szczęśliwy? Zawsze znajdź trochę czasu, aby odpowiedzieć na te podstawowe, ale ważne pytania.
  6. Rytuał wczesnego przebudzenia. Mędrcy sugerują sześć godzin snu i budzenie się o wschodzie słońca.
  7. Rytuał muzyki. Kiedy utkniesz w złym nastroju, po prostu posłuchaj muzyki. Nic nie podnosi na duchu tak silnego, jak dobra melodia.
  8. Rytuał słowa mówionego. Zapisz krótką mantrę, którą będziesz mógł powtarzać sobie przez cały dzień. Posiadanie osobistego motta daje siłę.
  9. Rytuał zgodnego charakteru. To życie w zgodzie z zasadami: pracowitość, współczucie, skromność, cierpliwość, uczciwość i odwaga.
  10. Rytuał prostoty. Nie wolno żyć w gąszczu drobiazgów, trzeba skupić się na rzeczach najważniejszych, które naprawdę są istotne.

𓆼

3. Szanowanie czasu.

Czas jest jak piasek, prześlizguje się pomiędzy naszymi palcami i nigdy nie wraca. Umiejętność właściwego planowania czasu wiąże się z prawidłowym planowaniem życia, które jest wbrew pozorom krótkie i ulotne. Mistrzostwo w wykorzystaniu czasu równa się mistrzostwu wykorzystania życia. Wszystko, co robimy, tworzy całość naszego życia. Mędrcy nie wierzą w zakładanie masek w poszczególnych sytuacjach. Sposób postępowania w domu wpływa na sposób postępowania w pracy. Sposób, w jaki traktujesz ludzi w pracy, wpływa na to, jak traktujesz rodzinę i przyjaciół. Wszystko jest ze sobą powiązane. Na tym etapie należy zdać sobie sprawę z tego, co i kto kradnie nasz cenny czas. A jedną z najtragiczniejszych rzeczy, jakie stale robimy, jest odkładanie życia na później.

Ci, co budują swoje wyjątkowe życie, różnią się od tych, co żyją byle jak, tylko sposobem, w jaki zarządzają swoim czasem. 

𓇋

4. Słuchanie swojego sumienia.

Nie ważne jak wielki masz dom i jakim samochodem jeździsz. Jedyna rzecz, jaką zabierzesz ze sobą do kresu swoich dni to własne sumienie. Nasze sumienie dokładnie wie, co jest dla nas słuszne.

Kieruj się sercem. Reszta przyjdzie sama.

𓇚

5. Bezinteresowne dawanie. 

Im wcześniej zdamy sobie sprawę, że tak jak przyszliśmy na świat z niczym, tak samo opuścimy go z pustymi rękami, tym szybciej zaczniemy spełniać nasze powołanie. Jakość naszego życia określa wkład jakości naszego wkładu w życie innych. Robienie dobra jest naszą największą umiejętnością, a radość drugiego człowieka jest najlepszą zapłatą. Pieniądze na życie przyjdą same, jeśli naprawdę szczerze będziemy oddani innym.

Doceniaj świętość każdego dnia, żyjąc po to, by dawać.

𓋇

6. Docenianie teraźniejszości. 

Najważniejsza chwila dzieje się właśnie teraz. Jeśli nauczymy się żyć w niej i w pełni ją doceniać będziemy wdzięczni i szczęśliwi. To różnica między bogatym życiem a bogactwem życia. To, co mnie najbardziej zaciekawiło w słowach mnicha to, że im bardziej się staramy, tym trudniej dojść nam do celu. Skupiając się na realizacji marzeń, życie da nam dokładnie to, czego potrzebujemy.

Bądź cierpliwy i żyj ze świadomością, że to, czego szukasz, na pewno przyjdzie, jeśli tylko tego bardzo pragniesz i jesteś na to przygotowany.

883 Wyświetleń
Follow:
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *