Chciałam iść na dodatkowe studia, ale chyba zostanę w domu. W domu też jest fajnie.

Szkoła filmowa w Łodzi jest moim marzeniem, bez względu na to jak wiele osób próbuje mnie do tego zniechęcić. Przecież chcę iść tam dla siebie, wiem konkretnie czego chcę i co dokładnie mi te studia dadzą. Okazuje się jednak, że nabór na studia magisterskie trwa do 26 czerwca. Fajnie, zwłaszcza, że bronię się pod koniec lipca. Dzwonię więc do dziekanatu, i jak to w dziekanacie słyszę, że nic się nie da zrobić. Super. Czyli rok przerwy. Nie lubię przerw, dlatego dzwonię do swojej przyjaciółki Ady i żalę się jej, że życie jest bez sensu.

K: “No, ale Ada, a Ty nie masz tak, że im jesteś starsza, tym bardziej dochodzisz do wniosku, że nic nie wiesz i chcesz się uczyć, doskonalić, chodzić na warsztaty?”

A: “No tak. Ale, Kaśka Ty przecież tyle robisz, tyle ogarniasz, może potrzebny ci taki rok przerwy?”

K: “Nie!”


Wiem dokładnie jaki mam cel i czego chcę, jednak okoliczności są czasem (często) nie sprzyjające. Ruszyłam z blogiem 15 maja, od tego czasu mimo iż ruch na stronie jest duży, ludzie nadal wolą ze mną rozmawiać prywatnie na temat tego co napisałam, niż komentować moje wypociny. I chwała im za to. Mam przecież taki idealistyczny cel zmieniania świata i uświadamiania ludziom wokół, że powinni robić to, co lubią, bo tylko wtedy będą szczęśliwi. I tak, od tego czasu zaliczyłam, myślę, że kilkadziesiąt spotkań i rozmów. Do czego dążę? Ostatnio często słyszę:

IMG_4426_Fotor_Fotor_Fotor

Do bycia najlepszym w czymkolwiek brakuje mi jeszcze milion lat świetlnych, ale coś w tym jest. Spotykam się z ludźmi prywatnie, a rozmowa i tak zawsze schodzi na to, co i jak zrobić, żeby być w życiu szczęśliwym. I tak ludzie, przeze mnie rzucają pracę, otwierają firmy, rezygnują ze studiów, biorą w dłoń aparat i po prostu zaczynają działać. Cholera, to działa! Skoro działa i mam na swoim koncie parę przemian, to czemu nie robić tego na szerszą skalę. Zwłaszcza, że daję mi to szczęście, a jeżeli to, co daje mi szczęście, daję szczęście innym, to chyba tego chciałaś Kaśka. Żeby było jasne, kocham swoją pracę, w życiu chcę robić filmy, to jest mój zawód i moja pasja. Ale jedno 45 – minutowe spotkanie w tygodniu, takie, które naładuje mnie dodatkową energią (a może i innych), przecież nie zaburzy mojego rytmu życia. Dobra, wszystko ustalone, działam.

Po pierwsze: RACHUNEK SUMIENIA.

No tak, ale co ty Kaśka wiesz o publicznych wystąpieniach? W przedszkolu przemawiałaś do dzieci na trzepaku, nigdy nie byłaś nieśmiała, biłaś inne dzieci jak cię nie słuchały (Mamo naprawdę?). No nic check! W podstawówce występowałaś przed publicznością recytując wiersze. Check! W podstawówce również śpiewałaś w szkolnych konkursach, występując na scenie. Check! W liceum byłaś konferansjerką na szkolnym fekuszu (miałaś, wtedy założone skarpetki do sandałów, znajomi wyśmiewają cię do dziś). A co mi tam, check!  W liceum byłaś również przewodniczącą, duszą towarzystwa, nie bałaś się przemawiać do nauczycieli i do uczniów. Check! W pierwszej pracy, sprzedawałaś borówki na targu, krzyczałaś najgłośniej ze wszystkich, nie zwracając uwagi na innych, osiągając tym samym najlepsze wyniki sprzedaży na targu. Check! W liceum, grałaś w teatrze ludowym. Była publika? Była. No to check! W kolejnej pracy byłaś kierownikiem, nie raz musiałaś przygotowywać szkolenia, tłumaczyć się z wyników, lub motywować zespół. Check! Na studiach, przy publicznych wystąpieniach, trochę się stresowałaś, ale wychodziłaś na podest i mierzyłaś się z tematem, czasem nie wiedząc o czym dokładnie mówisz. Pół check!

Nie jest źle Kaśka, ale mogłoby być lepiej. Dlatego musisz się jeszcze dużo nauczyć. Wiem, pójdę na dodatkowe studia. W czasie tego roku, tak zwanej przerwy od studiów filmowych, nauczę się być dobrym mówcą.

IMG_4422_Fotor


No to poszłaś na studia Kaśka. 17500 zł za semestr? Nauczycie mnie tam przemawiać w kilku językach? Wliczone są w to wykwintne obiady? Dowiem się jak przetrwać apokalipsę? Nie no, bez jaj. Spokojnie Kaśka, bez uprzedzeń, przeczytaj, poznaj i dopiero oceniaj. No dobra.

Założenia podstawowe

W naszym rozumieniu coachingu kluczowa jest relacja coacha z indywidualnym klientem, zespołem i organizacją. W podejściu do coachingu koncentrujemy się na relacji coacha z indywidualnym klientem, zespołem i organizacją.

BLA BLA BLA

Adresaci

Osoby, które kierują ludźmi lub ich uczą: przełożeni, liderzy, szefowie, trenerzy, szkoleniowcy, mistrzowie i nauczyciele oraz osoby, którzy zamierzają takie role pełnić.

Po, co komu studia skoro jest mistrzem?

Cel

Studia, zgodnie ze specyfiką Laboratorium Psychoedukacji, koncentrują się na treningu „miękkich” umiejętności psychologicznych: jak zbudować relację służącą osobistemu i zawodowemu rozwojowi klienta. Uczymy jak inspirować klienta, by brał odpowiedzialność za określanie potrzeb, celów, wybór strategii i realizację.

Za 17500 zł? Niezły biznes.

Organizacja i tematyka zajęć

Program obejmuje łącznie 305 godzin lekcyjnych w formie 18 spotkań weekendowych w tym weekend wyjazdowy do ośrodka podwarszawskiego (pobyt wliczony w cenę studiów) oraz pięciodniowy trening interpersonalny w formule Grupy Otwarcia®.

Weekend wyjazdowy. Super!

Opłata za całe studia:
16 790 zł + pobyt (zakwaterowanie i wyżywienie) w trakcie Grupy Otwarcia® ok. 480 – 1070 zł (w zależności od ośrodka).

Ej! Wyjazd miał być wliczony w cenę studiów, coś mi tu nie gra.

Dokument ukończenia studiów

Absolwenci otrzymują przewidziane ustawą świadectwo ukończenia Studiów.

Nie? Naprawdę? Dziękuje.


Spokojnie, nie ma się co zrażać, są jeszcze inne uczelnie, ludzie od których możesz się uczyć lub po prostu zacznij to robić, czytaj książki i ucz się na własnych błędach. Jak uznasz, że się nie nadajesz, to po prostu będzie kolejne doświadczenie. Będziesz opowiadać swojej córce jaka to mama była szalona i próbowała nowych rzeczy. No to start!

board-776688_1280

Przeczytałam dotychczas trzy książki: “Mówca doskonały” Agaty i Jerzego Rzędowskich, “Komunikacja kreatywna” Jerzego Strączka oraz “Obudź w sobie olbrzyma” Anthonyego Robbinsa. Dzięki temu napisałam pierwszy wykład na 30 minut dla licealistów, bowiem uznałam, że zabrakło mi w liceum zajęć na godzinie wychowawczej, na których przychodzi ktoś i mówi: “Możecie wszystko!” poszukajcie w sobie co chcecie i zacznijcie to robić. Zadawajcie sobie pytania i szukajcie odpowiedzi. Książki te uświadomiły mi również, co znaczy mówić ciekawie, jak być słuchanym, jak nie nudzić ludzi, jak sprawić by to co mówisz zostało w ich głowach i skłoniło ich do działania. Dowiedziałam się, jakie są najczęściej popełniane błędy. Zobaczyłam najlepsze przemówienia mistrzów takich jak Winston Churchill czy Abraham Lincoln. Skłoniło mnie to do poszukania tych przemówień, które pociągnęły za sobą tłumy np. expose z 1940 r.  w dniu objęcia kierownictwa gabinetu wojennego Winstona Churchilla czy przemówienie Pawła z Tarsu do Ateńczyków na Arcopagu z ok. 50 r. n.e. Oczywiście, że te przemówienia dotyczyły rzeczy najważniejszych, często na granicy życia i śmierci, ale ja przecież chcę mówić o indywidualnym życiu i odnalezieniu w nim sensu – to przecież też jest ważne.

xnegativespace-6-690x460.jpg.pagespeed.ic.yME1adGzoL

Następnie, napisałam własne przemówienie, które jeszcze dojrzewa, zmienia się i staje się coraz lepsze.

to-write-224591_1280

Kolejnym krokiem było obejrzenie wykładów Anthonyego Robbinsa, setek wykładów na konferncjach TEDx z całego świata i wreszcie polskich odpowiedników. I muszę Wam powiedzieć, że niektóre były genialne, inne nie skupiały mojej uwagi, były też takie, które miałam ochotę wyłączyć po pierwszych pięciu minutach. A to oznacza, że ludzie się uczą, że każde takie wystąpienie jest kolejnym sprawdzianem.

Jeden z moich ulubionych wykładów niesamowitej Dianny David.

Musiałam również ustalić target wieku moich odbiorców. Przygotowałam więc przemówienie do ludzi uczących się w liceach, technikach, szkołach zawodowych. Dlatego, że tak jak pisałam, ja w ich wieku chciałabym poznać kogoś, kto mi powie poszukaj, zacznij i cokolwiek się nie będzie działo nie poddawaj się. Albo po prostu spróbuj inaczej. Albo, żeby nie wybierać studiów, po których będzie dobra praca. Albo, to, co teraz robisz i czego się uczysz będzie miało odniesienie za kilka lat. Albo, żeby zadawać sobie pytania: kim jestem? czego chcę? dlaczego spędzam czas z tymi ludźmi? co robię teraz dla siebie? dlaczego tak się ubieram? jak widzę siebie za kilka lat? Oczywiście, że liczę się z tym, że jest to wiek życia tu i teraz. Imprez, przyjaciół, beztroski ale jest to też czas wyborów. A im szybciej wybierzemy, tym szybciej spełnimy swoje marzenia. Odnośnie marzeń, obawiam się, że coraz mniej osób ma odwagę marzyć i coraz mniej zastanawia się nad tym jakie ma marzenia. Cięgle słyszę, chciałbym wygrać w lotto. Co to za marzenie? Co zrobiłbyś z tymi pieniędzmi? Pojawia się cisza. “Jak to, co? Wyjechałbym, podróżował, zwiedzał świat” I tyle? Jaki świat? Jak wyglądałyby te podróże? I wtedy słyszę, zawsze to samo: “Jak wygram, to pogadamy.” Ale skoro nie wiesz po co chcesz wygrać, to nie wygrasz i nie pogadamy.

possible-379215_1280

Ok. Zacznę od września, od swojego liceum. Jako absolwentka, której nikt nigdy nie pytał, bo wiedział, że nic nie usłyszy. Jako uczennica trójkowa, której wmawiano, że nic nie osiągnie. Pamiętacie naszego wychowawce? 😉 Moje 30 minut, jedna godzina wychowawcza. Trzymajcie kciuki!


Dobra wystarczy marzeń na dziś, zabieram się za pisanie pracy. Dobrego długiego weekendu.

IMG_4423

Follow:

Komentarzy: 440

 1. 24 maja 2018 / 06:17

  I’m writing to make you be aware of what a amazing experience my friend’s princess gained viewing your webblog. She realized too many issues, most notably how it is like to have an excellent coaching mindset to have the mediocre ones effortlessly know precisely chosen extremely tough issues. You really surpassed my desires. Many thanks for presenting these beneficial, dependable, educational as well as unique guidance on your topic to Tanya.

 2. 24 maja 2018 / 10:53

  I am glad for writing to let you know of the amazing encounter my girl encountered checking the blog. She even learned a lot of things, most notably what it is like to have an awesome coaching heart to let most people with no trouble learn a number of hard to do topics. You really did more than people’s desires. Many thanks for supplying the great, trusted, explanatory and fun tips on your topic to Tanya.

 3. 24 maja 2018 / 11:00

  Thanks for all of the hard work on this web page. Kim loves engaging in research and it’s really easy to understand why. My partner and i hear all concerning the dynamic tactic you offer effective techniques through this web site and in addition inspire participation from the others about this content while our daughter is really starting to learn a lot of things. Enjoy the rest of the new year. Your performing a great job.

 4. 24 maja 2018 / 15:41

  I would like to convey my affection for your kind-heartedness supporting those who really need assistance with your subject. Your real commitment to getting the message throughout has been remarkably insightful and has continually made women much like me to achieve their targets. Your new warm and friendly guidelines denotes this much to me and especially to my mates. Thanks a lot; from everyone of us.

 5. 24 maja 2018 / 17:03

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or
  tips. Perhaps you can write next articles referring to
  this article. I wish to read even more things about it!

 6. 24 maja 2018 / 20:06

  I simply had to thank you very much all over again. I’m not certain what I might have gone through without the type of ways documented by you regarding such a area. This was a real distressing circumstance in my position, nevertheless observing this skilled avenue you treated that forced me to jump for contentment. Now i’m happier for your support and even have high hopes you realize what a great job you were doing instructing people all through your site. I’m certain you’ve never got to know all of us.

 7. 24 maja 2018 / 20:12

  I and also my friends happened to be taking note of the great secrets on the website while immediately got a terrible suspicion I had not thanked the web blog owner for those strategies. These young boys became certainly passionate to study them and have in effect in actuality been tapping into those things. We appreciate you turning out to be very accommodating and then for figuring out this kind of awesome ideas millions of individuals are really eager to be aware of. Our sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 8. 24 maja 2018 / 21:41

  It is appropriate time to make some plans for the future and it’s
  time to be happy. I have learn this post and if I could I desire to counsel you few fascinating things or tips.
  Perhaps you could write subsequent articles relating to this article.
  I wish to learn even more issues about it!

 9. 25 maja 2018 / 00:00

  I simply wanted to compose a brief note to express gratitude to you for these awesome techniques you are writing on this site. My time consuming internet lookup has finally been recognized with incredibly good points to exchange with my two friends. I would assume that we visitors are really blessed to dwell in a remarkable site with very many brilliant professionals with beneficial plans. I feel very lucky to have used your entire web page and look forward to so many more enjoyable times reading here. Thanks once more for all the details.

 10. 25 maja 2018 / 00:06

  My husband and i were now more than happy when Emmanuel managed to carry out his inquiry through the ideas he got from your very own web pages. It’s not at all simplistic just to possibly be freely giving secrets some other people may have been trying to sell. And we also discover we need the writer to give thanks to for that. All of the illustrations you made, the straightforward site menu, the friendships you can aid to promote – it’s got many spectacular, and it’s leading our son and our family do think that theme is enjoyable, which is unbelievably indispensable. Thanks for all!

 11. 25 maja 2018 / 02:35

  I not to mention my buddies were going through the excellent pointers from your site and quickly got a terrible feeling I had not thanked the site owner for those tips. Those young men ended up excited to read through all of them and have now sincerely been using these things. We appreciate you truly being well helpful and for selecting certain perfect resources millions of individuals are really wanting to be aware of. My honest apologies for not saying thanks to you sooner.

 12. 25 maja 2018 / 03:59

  I together with my friends were found to be following the best things located on your web page and then unexpectedly came up with a terrible suspicion I had not thanked the site owner for those strategies. All of the guys are already so passionate to see them and now have clearly been making the most of them. Appreciate your getting well helpful and for settling on some excellent resources most people are really desirous to be informed on. My honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

 13. 25 maja 2018 / 04:05

  I must convey my appreciation for your kind-heartedness giving support to individuals who should have help on this question. Your real dedication to passing the message up and down has been astonishingly functional and have usually permitted somebody just like me to attain their pursuits. This interesting tutorial means a lot to me and especially to my peers. Many thanks; from everyone of us.

 14. 25 maja 2018 / 06:31

  I am glad for writing to let you know of the brilliant encounter my friend’s child went through studying your site. She came to find such a lot of details, most notably what it’s like to possess an amazing helping character to make a number of people smoothly have an understanding of a variety of impossible things. You undoubtedly exceeded people’s expectations. Many thanks for offering the warm and friendly, healthy, educational and even easy tips on that topic to Ethel.

 15. 25 maja 2018 / 08:29

  Needed to draft you a bit of word just to say thanks a lot as before relating to the spectacular tricks you have documented on this website. It’s quite unbelievably generous of you to supply unhampered just what a number of us would’ve made available for an ebook to get some dough for their own end, even more so since you might well have done it in case you considered necessary. Those smart ideas as well served to become a fantastic way to realize that other individuals have the same zeal really like my very own to know the truth more with regard to this matter. I’m certain there are many more fun opportunities ahead for people who read through your site.

 16. 25 maja 2018 / 10:36

  I in addition to my pals happened to be taking note of the best techniques located on your web site and before long I had a horrible suspicion I never expressed respect to you for those secrets. All of the men appeared to be as a result glad to study them and have without a doubt been enjoying them. I appreciate you for genuinely indeed considerate as well as for figuring out this sort of useful ideas most people are really wanting to know about. Our own honest regret for not saying thanks to you sooner.

 17. 25 maja 2018 / 13:13

  I and my guys ended up checking the nice hints on your web site then then got a terrible suspicion I never expressed respect to the web site owner for them. All the men came as a result warmed to read through them and have in effect sincerely been using those things. We appreciate you indeed being indeed thoughtful and also for getting these kinds of very good topics millions of individuals are really eager to learn about. My honest regret for not expressing gratitude to you earlier.

 18. 25 maja 2018 / 13:19

  I simply wished to appreciate you all over again. I am not sure the things I would have used without the type of aspects discussed by you concerning that subject matter. It was actually a real depressing scenario for me, nevertheless spending time with this specialized mode you resolved that took me to jump with contentment. I’m happier for this help as well as pray you comprehend what a powerful job that you are putting in training people today all through your webblog. I am sure you haven’t got to know all of us.

 19. 25 maja 2018 / 18:10

  phentermine 37.5 mexico pharmacy phentermine phentermine | https:/phentermine24.com/# – interactions for phentermine

 20. 25 maja 2018 / 18:16

  I have to express my love for your kindness supporting individuals that absolutely need assistance with this one question. Your special commitment to getting the solution all around was quite useful and has really permitted guys much like me to arrive at their objectives. This useful tutorial implies a lot a person like me and extremely more to my mates. Warm regards; from each one of us.

 21. 25 maja 2018 / 18:23

  Needed to draft you the tiny note to be able to say thanks the moment again for the pretty suggestions you have documented on this page. It is so incredibly open-handed with you to offer publicly all a lot of folks would have advertised as an e book to earn some profit for their own end, most notably given that you might have tried it in the event you wanted. Those inspiring ideas in addition acted to be the great way to be certain that the rest have a similar dreams really like my personal own to find out significantly more regarding this issue. I believe there are numerous more enjoyable times up front for folks who read your blog post.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.