Jak zielona herbata pomaga uratować sobie życie?

Czas czytania: 4 minuty

Kaizen, czyli japońska metoda małych kroków mówi o tym, że małe kroki są często ważniejsze, niż wielkie przełomy. Picie herbaty jest jednym z nich. Na pozór nic nie daje, ale długoterminowo udowodniono, że regularne picie herbaty jest jednym z najtańszych i najpotężniejszych zdrowotnych haków.

Wspomnę na wstępnie, że przez wiele lat byłam uprzedzona do zielonej herbaty ze względu na specyficzny smak. To nie była moja bajka. Okazało się jednak, że nie trafiłam dotychczas na jej prawdziwy smak. Pierwszy raz do zielonej herbaty przekonałam się dwa lata temu w Japonii. To tam właśnie piłam najlepszą zieloną herbatę i tam poznałam rytuał picia herbaty. Rytuał związany ze skupieniem i szacunkiem, które towarzyszą spożywaniu tego drogocennego napoju. Teraz rozumiem już dlaczego.

Zieloną herbatę odkryto w Chinach około 3000 lat pne. Podobno to buddyjscy księża przenieśli tradycję picia herbaty do Japonii. Już w starożytności uważano, że herbata ma wiele właściwości leczniczych. W 1211 roku japoński kapłan Zen Yeisai w opublikowanej książce pt. „Kitcha-Yojoki” pisał o metodach zbioru, produkcji, a także o wielu prozdrowotnych cechach. Głosił, że herbata jest „boskim lekarstwem i najwyższym darem niebios”. Tam, gdzie wcześniej picie herbaty było ograniczone do szlachty i księży, za jego sprawą rozprzestrzeniło się na ogół całego społeczeństwa. Współczesna medycyna właśnie dogania starożytną mądrość dotyczącą zdrowotnych wartości zawartych herbaty.

To, czego dowiedziałam się o właściwościach zielonej herbaty, nie tylko mnie zszokowało, ale też zrozumiałam, że mamy na wyciągnięcie ręki jeden z najzdrowszych napojów w historii.


◐ Sprawny umysł

Zielona herbata pobudza, dodaje energii, zwiększa zdolności umysłowe i fizyczne organizmu. Ponadto poprawia znacząco nasze zdolności uczenia się i koncentracji. Picie zielonej herbaty wzmacnia połączenia między poszczególnymi obszarami mózgu, co znaczy, że wspomaga kojarzenie faktów i ogólne funkcjonowanie mózgu. Herbata parzona dłużej niż trzy minuty dodatkowo redukuje stres, działa odprężająco na ciało i umysł oraz stabilizuje nastrój. Niedawno badania wykazały, że zielona herbata chroni również mózg przed starczą demencją czy Alzheimerem.

◒ Piękna skóra

Zielona herbata to bogate źródło witaminy C i E, które uważane są za silne antyutleniacze pozwalające zwalczać wolne rodniki, opóźniając tym samym procesy starzenia. Kosmetyki mające w składzie zieloną herbatę dodają cerze blasku i pomagają usunąć zaskórniki, dzięki swym właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym.

◓ Wysoka odporność

Zielona herbata dzięki zawartości w składzie polifenoli, katechin, teaminy i aminokwasów wspomaga działanie naszego układu immunologicznego. Dodatkowo chroni przed infekcjami, zmniejszając ryzyko zachorowania na grypę aż o 75%.

◑ Świetna przemiana materii

Zawarte w zielonej herbacie polifenole, katechiny, kofeina, witamina B oraz galusan epigalokatechiny (EGCG) skutecznie przyspieszają przemianę materii oraz znacząco zmniejszają nasz apetyt. EGCG dodatkowo zwiększa zużycie tłuszczów z pożywienia (nawet o 17%) oraz hamuje ich wchłanianie. Picie zielonej herbaty działa także moczopędnie, przez co ułatwia pozbywanie się toksyn z organizmu.

◓ Zdrowe zęby

Zielona herbata dzięki wysokiej zawartości fluoru (który wzmacnia szkliwo) oraz antybakteryjnemu działaniu polifenoli posiada właściwości przeciwpróchnicze. Katechiny obecne w zielonej herbacie mają również działanie wirusobójcze, przez co pomagają w walce z infekcjami gardła. Dodatkowo picie zielonej herbaty neutralizuje bakterie w naszej jamie ustnej i zapobiega nieświeżemu oddechowi.

◐ Dobre krążenie

Regularne picie zielonej herbaty obniża ilość „złego” cholesterolu, a podwyższa ilość dobrego. Dzięki temu zapobiega tworzeniu się skrzepów w żyłach poprzez zmniejszenie lepkości płytek krwi. A co za tym idzie, obniża ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu czy choroby wieńcowej.

◒ Mniejsze ryzyko

Zawarte w zielonej herbacie składniki takie jak: witaminy C, E, K, B, dlawony, flawonoidy, jony glinu, potasu i fluoru zapobiegają rozwojowi wielu chorób. Dzięki piciu zielonej herbaty możemy nie tylko uchronić się przed nowotworami krwi, płuc, piersi, prostaty, skóry, żołądka, jelita grubego, trzustki, ale także zahamować rozwój komórek nowotworowych. To zasługa m.in. bardzo silnych przeciwutleniaczy (polifenole, katechiny), które chronią nasze DNA przed działaniem substancji rakotwórczych. Usuwają one szkodliwe z naszego organizmu wolne rodniki prowadzące do powstania nowotworów.

Zielona herbata jak wszystko ma również swoje ciemne strony, dlatego warto o nich wiedzieć i jak we wszystkim zachować umiar.

  • Zielona herbata tworzy osad nazębny, dlatego nie warto pić więcej niż dwie filiżanki dziennie.
  • Zielona herbata wypłukuje wapno.
  • Zielona herbata w ilości pięciu filiżanek dziennie może powodować nerwowość, bezsenność i bóle głowy.
  • Zielona herbata negatywnie wpływa na płód, kobiety w ciąży nie powinny pić więcej niż dwóch filiżanek dziennie.
  • Zieloną herbatą nie powinno się popijać leków.

Dobrze jak zielona herbata:

🌱 jest liściasta

🌱 parzona jest nie dłużej niż 3 minuty

🌱 zalewana jest wodą nie przekraczającą 80ºC

🌱 zbierana jest ręcznie (co się już prawie nie zdarza)

🌱 jest jak najmniej rozdrobniona, lepiej jak ma duże liście

🌱 przechowywana jest w hermetycznym pudełku w ciemności (najgorzej jak jest w tekturze)

🌱 podawana jest z cytryną


Dr Jason Fung amerykański nefrolog, który swoimi publikacjami przekonał mnie do regularnego picia herbaty w jednym ze swoich artykułów napisał:

Cała medycyna sprowadza się do ryzyka kontra nagroda. Stosunek korzyści do ryzyka jeśli chodzi o picie herbaty jest zbawienny i nawet najbadziej zaciekły krytyk miałby trudności z wymyśleniem problemu ze spożyciem zielonej herbaty.

Też tak macie, że nie jesteście w stanie zrozumieć, dlaczego tak późno odkrywacie coś, co jest tak bardzo korzystne i dobre? Może jest tak, że wszystko przychodzi do nas w odpowiednim momencie? Może wcześniej nie bylibyśmy gotowi i otwarci na zmiany? Może czytasz to dzisiaj i już jesteś gotów, aby jutro zaparzyć herbatę i uratować sobie życie?

691 Wyświetleń
Follow:
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *