O tym dlaczego inni mają lepiej.

Cały czas wydaje nam się, że inni mają więcej. Głównie więcej szczęścia w życiu.

A to, co najczęściej nazywamy szczęściem zazwyczaj oznacza pragnienie pozbycia się problemów i porażek w danym momencie. To niejaka siła, która ma za zadanie podnieść nas z upadku. Pokazać jakiś, sami nie wiemy jaki sens. A szczęście przecież jest niepokorne, bo przychodzi na spotkanie z nami tam, gdzie chce i wtedy, kiedy chce. Szczęście to coś “przy okazji”. Nie zjawia się bowiem, wtedy kiedy błagamy i gonimy za nim za wszelką cenę. A mimo to wydaje nam się, że to coś uprzywilejowanego, co przydarza się innym, rzadko nam samym.


Dlaczego inni mają lepiej?

sidharth-bhatia-131092

Jest takie określenie w psychologii jak quarter-life crisis czyli tak zwany kryzys jednej czwartej życia, który polega na tym, że ludzie w okresie od 20 do 30 roku życia zaczynają wątpić w sens życia, stając się bardziej obserwatorami niż kreatorami świata wokół siebie. Zaczynają dostrzegać wszystkie pozytywne aspekty życia swoich rówieśników, a portale społecznościowe są sprzymierzeńcami załamywania rąk i wyciągania negatywnych oraz często błędnych wniosków. Wtedy trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu, słońce świeci wszędzie gdzie nas nie ma, a nasi znajomi wiodą życie pełne sukcesów, bez zmartwień i porażek. To coś jakby zdjąć różowe okulary i włożyć takie, przez które wszystko jest czarno białe. U nas czarne, u innych białe. Długie trwanie w takim stanie sprawia, że stajemy się zawistni, zazdrośni, a w efekcie końcowym pogłębieni w smutku oraz czarnowidztwie. Co ciekawe uważam, że wiek nie ma tu żadnego znaczenia, martwią się i nastolatki, i czterdziestolatki i sześćdziesięciolatki. Wszystkich nas to mniej lub bardziej dotyka, bo przecież każdy ma taką koleżankę, która w naszym wieku ma już dwójkę dzieci, męża, piękny dom i właśnie wróciła z wakacji. Oraz każdy z nas ma takiego kolegę, który ma świetną pracę, nowy samochód i co tydzień chodzi na imprezy. W świecie opanowanym przez obrazki, filmiki, kolorowe gazety i idealną rzeczywistość celebrytów wykreowaną przez telewizje przestajemy tak po prostu w siebie wierzyć, wydaje nam się, że jesteśmy tak oderwani od tej kolorowej rzeczywistości, że żadne działania nie mają prawa tego zmienić.

Stop!

To złudna iluzja, która tylko na chwilę zamydla nam oczy. Dopóki nie uświadomimy sobie, że przecież wszyscy się starzejemy, wszyscy mamy zmarszczki, blizny, skazy, wady wzroku. Wszyscy chorujemy, wszyscy coś tracimy, wszyscy w pewnym momencie życia nie mamy nic i mamy wszystko. Wszyscy mamy albo przedmioty, albo uczucia. Wszyscy posuwamy się do przodu, bez względu na wybór komunikacji miejskiej. Wszyscy podróżujemy, jedni po świecie odkrywając zakątki globu, inni po duszach ludzkich. Wszyscy grzeszymy, wszyscy się trujemy i wszyscy w coś wierzymy. Wszyscy mamy lepsze i gorsze dni. Wszyscy kochamy i wszyscy chcemy być kochani. Pragniemy być wyjątkowi, dlatego stajemy się kimś kim nie jesteśmy, nie rozumiejąc, że jesteśmy wyjątkowi będąc tylko sobą. Bo gdyby…

Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka

gdyby wszyscy byli silni jak konie

gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości

gdyby każdy miał to samo

nikt nikomu nie byłby potrzebny (…)

Jan Twardowski “Sprawiedliwość”


Ostatnio upadłam wczoraj

sticker-mule-199257

“Ty to masz takie idealne życie. Niczym nie musisz się martwić. Masz prace, o której marzyłaś. Masz pieniądze. Masz samochód. Jeździsz po świecie, byłaś np. w Portugalii, o której ja mogę tylko pomarzyć. Jesteś piękna, szczupła i zdrowa. Masz przyjaciół. A teraz jeszcze kupujesz mieszkanie.. mając dopiero tyle lat. To niesprawiedliwe, że jedni maja wszystko, a inni nie mają nic. (…)”

Czytam w wiadomości i nie wiem jak mam się do tego odnieść. Zaczynam więc najpierw winić siebie, że taki obraz własnego ja wykreowałam w sieci, bo tylko internet jest głównym źródłem informacji o mnie dla ponad 1000 znajomych na Facebooku, Instagramie czy Snapchacie. I w sumie to prawda. Gdyby bazować na informacjach jakie wypuszczam w świat to rzeczywiście piękna pozbawiona problemów sielanka. Życie marzenie. Nie wiedziałam, że tak nieświadomie można stworzyć zupełnie obcego wyimaginowanego człowieka bez wad. Gdyby jednak spojrzeć głębiej i poczytać między wierszami nie będzie tak kolorowo, więc zaczynam tłumaczyć, choć w duchu zastanawiam się czy to ma sens.

O tym nie opowie Facebook, ale czy wiesz, że mam pracę, o której marzyłam, bo ciężko pracowałam, nawet za darmo a potem wymyślałam nowe sposoby jak dostać się do świata zupełnie mi obcego? Czy wiesz, że pieniądze to rzecz nabyta, raz są, raz ich nie ma? Czy wiesz, że dzisiaj zlikwidowałam kartę kredytową, bo wydawałam więcej niż zarabiam? Czy wiesz, że mam samochód, bo zdałam prawo jazdy 10 lat temu i odmawiałam sobie wielu rzeczy, nawet jedzenia, żeby go utrzymać? Czy wiesz, że pojechałam do Portugalii za 1000 zł, żeby zapomnieć o samotności, z którą codziennie zmagam się na 24 m2 wynajmowanego mieszkania? Czy wiesz, że nie jestem szczupła, mam brzuszek, uda i blizny na twarzy? Czy wiesz, że mam jedną przyjaciółkę, która jest 300 km ode mnie? Czy wiesz, że nie mam odpowiedniego wkładu własnego i zdolności kredytowej aby kupić mieszkanie? Czy wiesz, że wszystko co mam osiągnełam dzięki innym ludziom i czy wiesz, że mam mało czasu, może nawet mniej niż ty aby osiągnąć wszystko o czym marzę, bo nie wiem, kiedy przyjdzie mi opiekować się bratem chorym na autyzm, gdy rodzice nie będą mieli już siły? I czy wiesz, że ostatnio upadłam wczoraj, bo miałam już nie jeść czekolady i obiecałam sobie wstawać o 5:30, a znów zaspałam?

Jedyne czym możemy się różnić jest to, że za każdą, absolutnie każdą porażkę i za każdy mały sukces jestem cholernie wdzięczna. Bo każdy ból, smutek i upadek daje mi poczucie tego, że żyje. A każde szczęście, dobra dusza, osiągnięcie i wytrwanie utwierdza mnie w przekonaniu, że cuda istnieją. Kompozytor Pablo Casals mądrze pytał: Człowiek zaprojektował wiele skomplikowanych i inteligentnych maszyn, ale która tak naprawdę może się równać z ludzkim sercem?  

Może więc dla odmiany teraz ty połóż rękę na sercu i powiedz na głos: dziękuje ci serce, że bijesz nieustająco i codziennie przetaczasz litry krwi. I dziękuje wam płuca, że w każdej minucie wymieniacie dwutlenek węgla na tlen. Dziękuje również wam stopy, że codziennie mogę pójść tam, gdzie chcę. Dzięki wam wiem, że żyje.

Follow:

Komentarzy: 338

 1. 14 lipca 2018 / 13:25

  uggs usa Best submit. I am looking forward to be able to reading through a lot more. Regards

 2. 14 lipca 2018 / 22:32

  Heklo mates, its fantastic piece of writing about tutoringand entirely defined, keep it up all the time.

 3. 15 lipca 2018 / 02:24

  I truly appreciate this article post.Thanks Again. Keep writing.

 4. 15 lipca 2018 / 10:53

  This is one awesome post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 5. 15 lipca 2018 / 13:15

  I have seen a great deal of useful points on your web site about computers. However, I’ve the thoughts and opinions that notebooks are still more or less not powerful adequately to be a option if you generally do jobs that require a lot of power, such as video modifying. But for web surfing, word processing, and the majority of other popular computer work they are perfectly, provided you may not mind small screen size. Thanks for sharing your thinking.

 6. 15 lipca 2018 / 16:32

  I have learned some new items from your web-site about computers. Another thing I’ve always assumed is that computer systems have become a product that each family must have for a lot of reasons. They supply you with convenient ways to organize the home, pay bills, shop, study, pay attention to music and also watch tv shows. An innovative approach to complete these tasks is by using a laptop. These desktops are mobile, small, potent and easily transportable.

 7. 15 lipca 2018 / 21:09

  I enjoy, lead to I found exactly what I used to be having a look for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 8. 16 lipca 2018 / 08:06

  I have really learned some new things through your weblog. One other thing I’d really like to say is the fact that newer pc operating systems have a tendency to allow more memory to be played with, but they also demand more ram simply to work. If a person’s computer can not handle much more memory as well as the newest computer software requires that memory increase, it could be the time to buy a new Personal computer. Thanks

 9. 16 lipca 2018 / 13:16

  One thing I want to say is before buying more computer system memory, check out the machine within which it would be installed. Should the machine is usually running Windows XP, for instance, the actual memory threshold is 3.25GB. Setting up more than this would easily constitute a new waste. Be sure that one’s mother board can handle an upgrade volume, as well. Good blog post.

 10. 16 lipca 2018 / 15:27

  Some tips i have observed in terms of pc memory is the fact there are specifications such as SDRAM, DDR and many others, that must match the features of the mother board. If the personal computer’s motherboard is rather current while there are no os issues, modernizing the memory space literally will take under one hour. It’s on the list of easiest computer upgrade methods one can visualize. Thanks for expressing your ideas.

 11. 16 lipca 2018 / 15:38

  Touche. Solid arguments. Keep up the amazing effort.

 12. 16 lipca 2018 / 17:27

  One thing I would really like to say is that before getting more personal computer memory, look into the machine in which it would be installed. Should the machine is actually running Windows XP, for instance, the particular memory limit is 3.25GB. Setting up over this would purely constitute a waste. Make certain that one’s mother board can handle the upgrade volume, as well. Thanks for your blog post.

 13. 16 lipca 2018 / 18:13

  Good blog post. The things i would like to add is that laptop or computer memory must be purchased but if your computer still cannot cope with that which you do by using it. One can add two RAM boards of 1GB each, in particular, but not one of 1GB and one with 2GB. One should make sure the maker’s documentation for own PC to ensure what type of ram is essential.

 14. 16 lipca 2018 / 18:23

  It is not acceptable just to think up with an important point these days. You have to put serious work in to exciting the idea properly and making certain all of the plan is understood.

 15. 16 lipca 2018 / 18:24

  You ave made some really good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 16. 16 lipca 2018 / 23:16

  I’ve learned some new things by your blog site. One other thing I’d like to say is the fact newer pc os’s tend to allow a lot more memory to be used, but they also demand more storage simply to operate. If people’s computer cannot handle much more memory plus the newest computer software requires that storage increase, it usually is the time to shop for a new PC. Thanks

 17. 17 lipca 2018 / 00:35

  It as hard to find experienced people on this subject, but you seem like you know what you are talking about! Thanks

 18. 17 lipca 2018 / 01:53

  Thanks for giving your ideas listed here. The other matter is that each time a problem develops with a personal computer motherboard, people should not go ahead and take risk regarding repairing the item themselves because if it is not done correctly it can lead to permanent damage to an entire laptop. In most cases, it is safe just to approach your dealer of the laptop with the repair of its motherboard. They have got technicians that have an know-how in dealing with laptop motherboard problems and can make right diagnosis and accomplish repairs.

 19. 17 lipca 2018 / 02:32

  Really informative blog post.Really thank you! Want more.

 20. 17 lipca 2018 / 11:26

  Wow, amazing weblog format! How lengthy have you ever been blogging for? you make blogging glance easy. The total look of your web site is great, let alone the content!

 21. 17 lipca 2018 / 20:27

  tiffany and co outlet Secure Document Storage Advantages | West Coast Archives

 22. 17 lipca 2018 / 22:17

  Terrific paintings! This is the kind of info that are supposed to be shared around the net. Disgrace on Google for not positioning this put up higher! Come on over and visit my site. Thank you =)

 23. 18 lipca 2018 / 04:27

  Some tips i have seen in terms of pc memory is the fact that there are specs such as SDRAM, DDR and so on, that must fit in with the features of the mother board. If the personal computer’s motherboard is pretty current while there are no computer OS issues, replacing the storage space literally takes under an hour or so. It’s one of many easiest computer system upgrade processes one can imagine. Thanks for expressing your ideas.

 24. 18 lipca 2018 / 07:38

  Thanks for your blog post. The things i would like to bring about is that pc memory has to be purchased when your computer still can’t cope with anything you do with it. One can mount two RAM boards of 1GB each, as an example, but not certainly one of 1GB and one of 2GB. One should always check the maker’s documentation for one’s PC to be certain what type of memory space is needed.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.