#25DAYSCHALLENGE Z ANGIELSKIM

Czas czytania: 6 minuty

Nie mam łatwości do nauki języków, innym przychodzi to łatwiej, nigdy się nie nauczę. Znasz to? Bo ja powtarzałam sobie to przez lata. Pierwszy raz zaczęłam uczyć się języka angielskiego w przedszkolu, mając zaledwie 6 lat. W latach dziewięćdziesiątych takie lekcje dla dzieci to był przełom. Dzisiaj to absolutna konieczność. Jednak tym, co nie zmieniło się od tamtych czasów, jest sposób nauczania języka obcego w szkołach. Ciężko trafić na nauczyciela, który skupiony będzie na przełamywaniu barier, ucząc porozumiewać się w obcym języku, a nie tylko trafiać w testowy klucz. W testach bowiem byłam zawsze świetna, stąd powtarzające się piątki na sprawdzianach i dobrze zdane egzaminy. Nikt nigdy nie nauczył mnie systematyczności w nauce języka i nikt nie pokazał metody, jak powinno się uczyć. Nikt też nie wytłumaczył, po co warto uczyć się języka obcego i nikt nie powiedział, że bez niego ciężko będzie żyć.


MAŁY PRZEŁOM

Moja droga w nauce angielskiego jest zawiła, acz nie można mi zarzucić, że nie próbowałam większości metod. Jako nastolatka uczyłam się metodą CALLANA, która powstała w 1960 roku i opiera się głównie na konwersacji z native speakerami. Zajęcia jednak odbywały się raz w tygodniu, a mnie absolutnie nic nie motywowało, żeby robić cokolwiek z językiem poza zajęciami. Nie było też zadań i obowiązków. Szybko zorientowałam się, że metoda Callana nie jest dla mnie. Następnie uczęszczałam do szkoły SPEAKUP, która reklamuje się jako najlepsza szkoła języka angielskiego. Lekcje jednak przypominały tam te odbywające się w szkole. Tryb nauczania realizowany jest zgodnie z podręcznikiem, nawet jeżeli większość z grupy ma opanowany materiał. Po jednym semestrze uznałam, że to bez sensu. Następne były korepetycje. Na pierwszych z nich uczyłam się wykorzystując metodę Very F. Birkenbihl, która przeznaczona jest dla osób zabieganych, polega na czterech krokach: czytanie tekstu, słuchanie, bierne słuchanie oraz podejmowanie próby samodzielnego mówienia i pisania. Nauczycielka jednak prowadził lekcje w sposób nudny i niezrozumiały. Po kilku różnych korepetytorach stwierdziłam, że wszyscy podejmują próbę uczenia mnie niczym w szkole, a ja będąc dorosłym człowiekiem, wiedziałam, że jak czegoś nie zmienię, to nie zadziała. Wraz z mijającym czasem nowoczesne technologie nadążały za potrzebami konsumentów. Tak w moim życiu pojawiło się Duolingo. Każdy, kto próbował uczyć się języka na własną rękę, na pewno o tym słyszał. Aplikacja metodą grywalizacji motywuje do podjęcia kolejnych kroków w uczeniu się języka obcego. Wygląda przejrzyście, choć uważam, że jest dość infantylna. Niestety moje osiągnięcia w nauce języka często znikały w aplikacji, co doprowadzało mnie do złości i wreszcie zaniechałam nauki w ten sposób. Pomyślałam wtedy: ile można próbować? Może to naprawdę nie dla mnie. I wtedy pojawił się mały przełom.


START

Macie tak czasami, że kiedy chcecie z czegoś zrezygnować, w waszym życiu pojawia się nowa szansa? Tak było u mnie. Dwa miesiące temu dostałam do przetestowania platformę oraz aplikację mobilną o nazwie SUPERMEMO. Po moich poprzednich doświadczeniach nie dawałam jej zbyt wiele szans. Ale pomyślałam, co mi zależy, nie mam nic do stracenia. Będąc miesiąc wcześniej na Islandii, obiecywałam sobie, że znów wrócę do nauki, czując się już niemal jak Syzyf pchający kamień po górę. Trudno mi było zacząć, jednak kiedy to się stało, metoda z dnia na dzień coraz bardziej mnie zaskakiwała. Zaczęłam od podstaw, powoli odkrywając wszystkie możliwości, które daje platforma. I wreszcie doszłam do wniosku, że wchodzę w to wyzwanie na moje 25 dni. Godzina dziennie. Zobaczymy, co się stanie. Sztuką jest zacząć. #25dayschallenge z językiem obcym czas start.


WITAJ W NETFLIXIE

Kto, nie lubi netflixa? Pytanie retoryczne. A pamiętacie interaktywny film Czarne lustro: Bandersnatch dający możliwość decydowania o losach głównego bohatera? Niezwykła produkcja i wyjątkowy przekaz sprawiały, że w trakcie oglądania filmu wychodziły z nas ukrywane emocje. Mogliśmy podjąć decyzje w oparciu o nasze zwierzęce instynkty, ponieważ zdawaliśmy sobie sprawę, że to na niby. Film jednak był w jakimś stopniu przełomowy i wciągający. Chodzą głosy, że niektórzy wytrwali widzowie oglądali go ponad 50 razy, aby poznać wszystkie zakończenia. Dlaczego o tym mówię? Bo kurs Olive Green będący flagowym produktem SUPERMEMO wykorzystuje dokładnie tę samą metodę. Kto z nas nie lubi oglądać filmów? A jak powiem Wam, że dzięki temu można skutecznie się uczyć angielskiego? Idealne połączenie. Powiem więcej uzależniające. Serio, uzależniłam się od nauki języka. Ten kurs wzbudza nieopisaną ciekawość tego, co wydarzy się dalej. Opierając się na powtarzaniu, zapamiętuje nowe zwroty. W każdej chwili mogę dodać notatkę lub wrócić do poprzedniej sceny. Mijały dni mojego wyzwania, a ja wyjątkowo zamiast czuć znużenie, odczuwałam taką szczerą radość z uczenia się. Po 7 dniach naszła mnie chęć posłuchania książki po angielsku. Potem dodatkowo zmieniłam język w telefonie na angielski. Następnie obejrzałam jeden z moich ulubionych filmów „Wild” w oryginalnym języku, rozumiejąc ok. 60%. Po 20 dniach myślałam po angielsku, myląc się czasami w prostych codziennych sytuacjach. Dzisiaj nie chcę przestać się uczyć i najchętniej wyjechałabym do obcego kraju, mając możliwość mówienia tylko w języku obcym.


NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO

Z nauką języka obcego jest jak z miłością – nigdy nie jest za późno. Nieważne ile masz lat, zmarszczek czy czasu. Nie daj sobie wmówić, że twój mózg nie pracuje już tak szybko, aby swobodnie chłonąć język. To nieprawda. Wszystko jest w głowie i w naszym podejściu.

Są jednak trzy rzeczy, których nauczyłam się podczas wyzwania #25dayschallange z językiem angielskim.

Zacząć – chociaż mi się nie chcę, mimo, że nie wierzę i nawet jak inni mówią, że to się nie uda.

Wytrwać – nie poddać się, nie opuścić ani jednego dnia, nie dać samemu się pokonać

Pozostać – nie przestać po ukończeniu wyzwania, nadal być systematycznym, nie poddać się.

Jeden z moich ulubionych mentorów Anthony Robbins powiedział:

„Inwestycja w siebie to najważniejsza inwestycja, jakiej możesz dokonać w życiu. Nie dorówna jej żadna inwestycja finansowa, ponieważ kiedy rozwijasz swoje umiejętności i zdolności, coraz lepiej rozumiesz rzeczywistość i zdobywasz nowe możliwości, wtedy zyskujesz prawdziwą wolność.”   

Prawda jest taka, że nigdy nie będzie bardziej odpowiedniego czasu, aby zacząć niż teraz. Nigdy nie będzie mniej obowiązków. Nigdy nie będzie prościej, łatwiej i przyjemniej. Zacznij teraz, bo tylko teraz jest dobry czas, aby inwestować w siebie.

Wracając do Syzyfa, mówi się, że bez względu na to, jaki był efekt, to Syzyf jest symbolem siły, bo nigdy nie poddał się w swoim celu. Podobnie jak ja. I było warto. Obiecałam sobie, że po 25 dniach napiszę ten artykuł w języku angielskim, ale to za wcześnie, może to dobry cel na kolejne wyzwania?


ZACZNIJ TERAZ TUTAJ

Platforma: https://www.supermemo.com/pl  wypróbuj, bo naprawdę warto! Bez zobowiązań, pierwszy miesiąc gratis!
Aplikacja appstore: https://itunes.apple.com/pl/app/supermemo-nauka-angielskiego/id982498980?l=pl&mt=8
Aplikacja android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.supermemo&hl=pl

Koszt: 0 zł / 1 miesiąc następnie 29,90 / 1 miesiąc – dostęp do wszystkich języków w ofercie m.in hiszpańskiego, włoskiego, chiński, francuski, angielski, portugalski i wiele innych zarówno na platformie jak i aplikacji mobilnej.


Hej, dużo czasu zajęła mi praca nad tym tekstem. Proszę, zostaw po sobie jakiś ślad – polub ten wpis na facebookunapisz komentarz albo udostępnij ten artykuł u siebie. Dla Ciebie to chwila, a dla mnie to uzasadnienie, że moja praca ma jakiś sens. Dziękuję, że jesteś.


713 Wyświetleń
Follow:
Udostępnij:

Komentarzy: 3

 1. 20 maja 2019 / 18:38

  Wow może to jest tez opcja dla mnie. Już tłumaczyłam sobie i innym, ze jestem za przeproszeniem językowym debilem i po prostu nie jest mi dane nauczyć się żadnego języka. Pobieram appke. Podejście do angielskiego nr 3274 😁🙈😂

  • Katarzyna Stefańska
   Autor
   20 maja 2019 / 19:26

   Hahaha dokładnie tak jak ja! Naprawdę spróbuj, może na Ciebie podziała tak jak na mnie 😍

  • 23 maja 2019 / 16:27

   Hej @Anka, spróbuj koniecznie! Wystarczy dzień po dniu wchodzić do aplikacji i przerabiać materiał. Gdybyś potrzebowała jakieś pomocy w kwestii wyboru kursów, odezwij się do nas na support@supermemo.com albo przez FB 🙂 Trzymamy kciuki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *